Медична ГІМНАЗІЯ №33
МІСТА КИЄВА

Адаптація у новій школі: оптимальні правила і поради

Адаптац_я у нов_й школ_

Адаптуватися до нової школи та її оточення не так і легко, а тим більше знайти там друзів. Втім, цей період можна полегшити.

Часом іншого виходу, аніж перевести чадо в новий навчальний заклад, у батьків немає. Хоч вони й розуміють, що зміна школи, колективу і педагогів для дитини будь-якого віку – чималий стрес.

Існує кілька правил, які допоможуть полегшити життя школяра у період адаптації.

Оскільки у новій школі дитина буде жити у стані стресу, слід мінімізувати вимоги щодо неї. Скажімо, не вимагати лише високих оцінок, зменшити навантаження зі спорту (якщо чадо відвідує спортивні секції), не очікувати від дитини ідеальних записів у щоденнику. Потрібно якомога частіше розмовляти зі школярем, запитувати про його настрій і самопочуття. Коли дитина буде відчувати, що ви небайдужі до кожного її дня вдома і у школі, це додасть їй упевненості і сил.

Завдання батьків № 1 – зробити життя поза школою простим, легким і безпечним. Частіше сідайте разом читати книжки чи робити домашні завдання, ходіть на прогулянки та в гості.

Оскільки завести друзів у перші ж тижні навчання у новій школі дитині навряд чи вдасться, компенсувати нестачу спілкування мають знову ж таки батьки. Тому ваші розмови за сніданком, по телефону і по дорозі додому мають відволікати чадо від тривог і сумних думок.

Адаптац_я_2

У період адаптації важливий не лише психологічний комфорт дитини, а й режим дня. Потрібно слідкувати за здоровим сном і харчуванням дитини. Навантаження у новій школі, стрес і страх за завтрашній день – все це може підірвати імунітет школяра. Як варіант – скласти чіткий денний розпорядок. Прокидатися і лягати в ліжко слід у один і той самий час. Харчування зробити максимально вітамінізованим. Також можна завести спеціальний зошит, в якому чітко, по годинах розписати розклад дня школяра. 

Батькам слід пам’ятати про один важливий нюанс: зі старими друзями зв’язок втрачено, а обрати нових не так легко. Тому потрібно заохочувати спілкування дитини з новими однокласниками, участь у позакласних заходах, поїздках, екскурсіях тощо.

Можливо, варто влаштувати удома невелику вечірку, щоб дитина могла поспілкуватися з однокласниками в неформальній обстановці, а ви, у свою чергу, змогли побачити, з ким вчиться ваша дитина. Однак якщо дитина відмовляється від цього, не наполягайте: йому видніше, які порядки заведені в класі, можливо, така вечірка буде не надто доречна.

Головне – не бути нав’язливим у розмові з дитиною. Потрібно демонструвати свою зацікавленість у житті дитини, але влаштовувати «допити» не варто.